Zapisz się do newslettera:

Pielęgnacja stóp

pedicureTak jak o resztę naszego ciała, również i o stopy powinniśmy dbać przez cały rok. W praktyce jednak często zaniedbujemy je zimą a chętniej pielęgnujemy na wiosnę i w lecie. Przy zmianie pory roku a wraz z nią zmianie obuwia na klapki i sandały nie wypada nam pokazać stóp z nieestetycznie wyglądającymi piętami lub paznokciami, dlatego nagle otrzymują z naszej strony więcej uwagi. Tylko z zadbanymi stopami czujemy się wtedy dobrze i atrakcyjnie wyglądamy.

Stopy mają suchą i wrażliwą skórę na przodostopiu, a zgrubiałą na podeszwach (okolice pięt, krawędzi stóp, poduszki palców). Skóra stóp posiada również znacznie mniej gruczołów łojowych niż ta znajdująca się w innych miejscach na ciele. Dlatego jeśli chcemy zawsze mieć zadbane stopy, musimy poświęcić im trochę czasu codziennie, a nie tylko od święta.

Podstawą pielęgnacji jest pozbywanie się martwego naskórka 1-2 razy w tygodniu za pomocą peelingów a także codzienne nawilżanie za pomocą balsamów i kremów zmiękczająco-odżywczych. Przynajmniej raz w miesiącu warto też wykonać profesjonalny pedicure w salonie kosmetycznym.

Oprócz suchej, zrogowaciałej skóry stopy potrafią przysporzyć nam też innych problemów, np. pocenie się. Często tę dolegliwość powodujemy sami, przegrzewając stopy, nosząc skarpety i rajstopy ze sztucznych materiałów, ciasne obuwie ze skóry syntetycznej lub plastiku. Na ratunek przyjdą nam wtedy profesjonalne kremy, żele i dezodoranty do stóp, jak również rezygnacja ze sztucznego obuwia na rzecz skóry naturalnej.

Ważnym elementem wyglądu stóp są paznokcie. Powinniśmy obcinać je prosto i niezbyt krótko, zachowując kształt łopatki; nigdy po bokach, bo sprzyja to ich wrastaniu. Warto zadbać o wygładzenie płytki pilnikiem polerującym, a skórki przy każdym myciu stóp odsuwać drewnianą szpatułką lub brzegiem ręcznika, dzięki czemu nie będą zachodzić na paznokcie. Na koniec dobrze jest pokryć płytkę paznokcia odżywką lub bezbarwnym odżywczym lakierem podkładowym. Dla niecierpliwych, którzy nie lubią malowania paznokci u stóp co kilka dni, polecamy pedicure hybrydowe czyli pokrycie płytki paznokcia kolorowym lakierożelem utrwalanym za pomocą promieni UV (dzięki czemu lakier utrzymuje się ok. 14 dni). Dla tradycjonalistów możliwe opcje koloru jak najbardziej zbliżonego do naturalnego lub French – lakier z białą końcówką.

Kiedy mamy już wypielęgnowane stopy, zapraszamy na spacer na bosaka po trawie. Zbliża się okres majówek, a nic tak nie relaksuje stóp jak swoboda i mikromasaż. Chodzenie na bosaka po trawie, piasku a nawet w domu rewelacyjnie poprawia krążenie i zapewnia naszym stopom przyjemne ćwiczenie.
Majówka i wakacje tuż tuż, a zatem, Panie i Panowie, zadbajcie o swoje stopy! Bo to one noszą was przez całe życie.