Zapisz się do newslettera:

Ultradźwięki w kosmetyce

skin-maszterJeśli żyjesz w dużym mieście, bez względu na swój wiek i płeć na pewno często masz problem z szarą, przesuszoną i zmęczoną skórą twarzy – to wszystko za sprawą zanieczyszczeń, które znajdują się w miejskim powietrzu. Jeśli dodamy do tego używanie dużych ilości kosmetyków, ich niedokładnie usuwanie oraz naturalnie, systematycznie złuszczający się naskórek – nasza skóra nieubłaganie tracić będzie swój świeży, młodzieńczy wygląd oraz blask.

Aby poradzić sobie z tym problemem współczesności, tj. odświeżyć zmęczoną cywilizacją cerę i przywrócić jej zdrowy wygląd, kosmetyka proponuje zabiegi z użyciem ultradźwięków.

Technologia ta zdobyła uznanie i popularność w latach 80-tych XX wieku ze względu na swoją efektywność, łatwość w obsłudze oraz szeroką gamę możliwych zastosowań.

No dobrze, ale co to w zasadzie są ultradźwięki i jak wygląda ich działanie kosmetyczne? Są to fale o wysokich częstotliwościach – przekraczających 20 tys. Hz, a więc granicę słyszalności człowieka – które za sprawą wahania ciśnień w ich przebiegu potrafią działać na tkanki mechanicznie wywołując tzw. mikromasaż.

Taki mikromasaż wprawia z kolei w drgania komórki naszego ciała; zmienia ich objętość i wywołuje ruch cytoplazmy. Cząsteczki komórkowe wibrują i oddziałują na siebie nawzajem, co sprawia, że tkanki się regenerują i odmładzają.

Fala dźwiękowa pełni funkcje zarówno masujące jak i lecznicze ponieważ niesie ze sobą wygładzenie skóry, zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych, polepszenie metabolizmu i mikrokrążenia, ale także, co ważne, stymulację układu nerwowego.

Do najpopularniejszych zabiegów wykorzystujących ultradźwięki zaliczamy peeling kawitacyjny i sonoforezę.

Peeling kawitacyjny opiera się na zjawisku kawitacji, które polega na powstawaniu w cieczy  pulsujących pęcherzyków powietrza. Pęcherzyki te pojawiają się jako rezultat lokalnych rozerwań ciągłego ośrodka pod wpływem dużych sił rozciągających; za sprawą drgań i ciśnienia pęcznieją i gwałtownie pękają, dzięki czemu rozbijają martwe komórki naskórka.

Peeling kawitacyjny działa na skórę łagodnie poprzez przyjemne, naturalne wibracje, pozwala na dokładne usunięcie nadmiaru sebum z porów i mieszków włosowych, pozbycie się zrogowaciałego naskórka, zaskórników, wągrów i bakterii. Głębokie oczyszczenie porów pozwala na lepszą wymianę jonów i natlenienie skóry, przygotowuje skórę do wszelkich kosmetycznych aplikacji.

Peeling kawitacyjny można zrobić nawet na skórze bardzo wrażliwej, skłonnej do podrażnień i rozszerzonych naczynek. Można też go zastosować jako bezinwazyjny zabieg oczyszczający dla skóry trądzikowej i przetłuszczającej się. Peeling taki przeprowadza się na twarzy, szyi, dekolcie oraz plecach.

Jeszcze lepsze efekty można uzyskać łącząc peeling kawitacyjny z sonoforezą.

Sonoforeza polega na przyspieszeniu wchłaniania substancji aktywnych przez skórę. Pozwala również zasilić skórę substancjami, które zwykle bardzo słabo w nią wnikają, np. peptydami czy witaminami, a także znacznie polepsza proces oddychania tkankowego, pobudza metabolizm i wprowadza płyny w ruch oscylacyjny, dzięki czemu odżywcze substancje docierają do głębokich warstw skóry.

Sonoforeza rozwiązuje wiele problemów i niweluje defekty kosmetyczne. Odpowiednio dobrane substancje aktywne dzięki ultradźwiękom docierają do skóry właściwej powodując odprężenie, poprawiając przepływ krwi i limfy, pobudzając metabolizm i regenerację. Towarzyszy temu delikatny masaż, dzięki czemu zabieg jest relaksujący i przyjemny dla skóry. Zabieg sonoforezy stosuje się do każdego typu skóry.

Wskazania do ultradźwięków:

 • przebarwienia,
 • zmarszczki,
 • trądzik,
 • cellulit,
 • szary koloryt skóry,
 • cienie i opuchlizna pod oczami,
 • słabe odżywienie i regeneracja skóry.

Przeciwwskazania do ultradźwięków:

 • ciąża,
 • niewydolność krążenia,
 • ciężki stan ogólny,
 • osteoporoza,
 • stany gorączkowe,
 • nowotwory i stany po ich operacyjnym usunięciu,
 • obecność w tkankach ciał obcych metalicznych,
 • nerwica wegetatywna znacznego stopnia.