Kolagen – pancerz przeciwsłoneczny

collagenSłońce przygrzewa, a my myślimy o wakacyjnym wyjeździe. To naturalne, podobnie jak przekonanie, że z wakacji wrócimy z piękną opalenizną. Kładziemy się na gorącym piasku, zamykamy oczy i relaksujemy. Poddajemy się przenikającemu uczuciu ciepła. Poza opalenizną słońce może obdarować nas jednak czymś, czego się nie spodziewamy.

 

Skąd te plamy?
W wystawionej na promieniowanie skórze uruchamia się mechanizm obronny przed promieniami ultrafioletowymi (UVA, UVB). Przed ich niepożądanym wpływem chroni ją warstwa rogowa naskórka i płaszcz wolno lipidowy. Skóra wytwarza wtedy barwnik: melaninę, która pochłania i rozprasza promienie słoneczne. Zdarza się, że część melanocytów produkujących ochronny barwnik wytwarza go za dużo. Wtedy rozkłada się on nierównomiernie i przenika do skóry właściwej. I.. powstają przebarwienia, które nie dodają nam urody i mogą być niebezpieczne.
Mechanizm obronny nie jest doskonały, jego działanie ma pewne granice. Po bardzo długim przebywaniu na słońcu zniszczeniu ulega kolagen, czyli tkanka łączna w skórze. Rozciągają się naczynia krwionośne i na ciele pojawiają się oparzenia lub też właśnie nieestetyczne przebarwienia. Nasz organizm nie jest już w stanie sam się odbudować. Skóra staje się mniej elastyczna, a naskórek wysuszony i szorstki.
Promienie UVB i jeszcze groźniejsze promienie UVA odpowiedzialne są za zaburzenia pigmentacji, przedwczesne starzenie skóry (fotoaging), a nawet rozwój zmian nowotworowych. Intensywna ekspozycja na działanie promieni UVA, które wnikają głębiej i docierają do warstwy skóry właściwej powoduje uszkadzanie włókien kolagenowych. Efektem są też pojawiające się na powierzchni skóry piegi, odbarwienia i widoczne rozszerzone naczynia krwionośne.

 

Lepiej zapobiegać…
Poza kosmetykami ochronnymi do twarzy i ciała zawierającymi filtry UV, okularami i letnim nakryciem głowy do wakacyjnej torby powinniśmy włożyć jeszcze tabletki z naturalnym kolagenem, który ma właściwości antyoksydantu. W dystrybucji Noble Health (WWW.noblehealth.pl) dostępny jest już na naszym rynku Collagen By-Health, który neutralizuje skutki działania wolnych rodników, odgrywających główną rolę w procesie starzenia się skóry. Te silnie reaktywne cząsteczki z niesparowanymi elektronami, powstają w skórze i niszczą strukturę naszych komórek: DNA, białka i błony komórkowe.
Poza dwoma typami kolagenu tabletki zawierają też cenne dla kondycji skóry witaminy C i E oraz wyciąg z winogron. Regularne przyjmowanie suplementu, najlepiej już na kilka tygodni przed wyjazdem, pozwoli zabezpieczyć naszą skórę od wewnątrz. Stosowanie kremów z faktorami UV zabezpieczy ją bowiem tylko na powierzchni.
Na ryzyko wystąpienia plam na skórze szczególnie narażone są osoby, które przebywają na słońcu w trakcie kuracji hormonalnej lub antybiotykowej. Kobiety w ciąży i w okresie menopauzy. Osoby używające perfum, wód toaletowych z alkoholem i olejków zapachowych podczas opalania. W tym czasie lepiej też odłożyć kosmetyki z witaminą A i jej pochodnymi, oraz działające złuszczająco specyfiki z kwasami owocowymi.